W dniu wczorajszym odbył się wernisaż wystawy Macieja Frąckowiaka – Gajowa.

Wernisaż otworzył Bartek Król – Prezes ŚTF-u. Następnie głos zabrał autor fotografii – Maciej Frąckowiak, który przybliżył historię samej zajezdni a także okoliczności w jakich powstały fotografie.

Miejsce

W 1880 roku, na wykupionej przez Poznańskie Towarzystwo Kolei Konnej części terenu, który pozostał po dawnym, jeżyckim dworcu kolejowym w Poznaniu, zaczęła działać zajezdnia tramwajowa. Mieściła się przy ulicy Gajowej. Modernizowana (z początku siłą pociągową były konie), rozbudowywana (ostatnio w 1952 roku – nowy budynek zarządu MPK), funkcjonowała jako najstarsza w Polsce zajezdnia do końca 2010 roku. Przez te 130 lat była przede wszystkim zapleczem służb technicznych, mieściły się tu bowiem warsztaty remontowe taboru, torowiska i sieci. Nowy właściciel tego terenu zdecydował się zmienić jego charakter i stworzyć tym miejscu kompleks mieszkalno – handlowo – usługowy. Stara zajezdnia zniknęła z mapy miasta.

Fotografie

„Gajowa” to fotograficzny spacer po warsztatach nieistniejącej już zajezdni tramwajowej, która mieściła się w Poznaniu przy ulicy Gajowej. Wykonane w maju 2010 roku, zaledwie pół roku przed definitywnym wygaszeniem działalności zakładu zdjęcia, ukazują zajezdnię „po godzinach”. Warsztaty wówczas jeszcze działały, ale wyludnione hale, opuszczone stanowiska pracy i maszyny stały się pewnym symbolem, zwiastunem tego, co ma się z tym miejscem wkrótce stać, po 130 latach funkcjonowania. Sceneria tego wyjątkowego miejsca, bogata w detale oraz świetlne i kolorystyczne niuanse, spowodowała, że rola fotografa ograniczyła się jedynie do prostego uchwycenia zastanej rzeczywistości, bez potrzeby kreowania scenografii i sięgania po rozmaite środki artystyczne.

Wystawę będzie można oglądać do 14 października w średzkim Ośrodku Kultury. Zapraszamy w imieniu autora i organizatorów.

fot. Zbigniew Król