7 kwietnia odbył się wernisaż fotografii Franciszka Schmidta.

frW galerii Ośrodka Kultury można było zobaczyć 25 plansz z kolażami przedstawiającymi miasta fotografowane przez autora na potrzeby konkursu organizowanego przez Poznańskie Towarzystwo Fotograficzne w 1969 roku.

Wystawę otworzyli Dyrektor Ośrodka Kultury – Ewa Kusik i Prezes ŚTF – Bartłomiej Król, który przedstawił krótką historię powstania fotografii.

Fragment artykułu z Gazety Wyborczej przesłanego przez autora:

„W 1969 r. 31-letni Franciszek Schmidt kupił 25 kopert i zaadresował je do 25 prezydiów miejskich rad narodowych: „W związku z konkursem fotograficznym, w którym biorę udział, proszę o podanie mi miejsc, które zdaniem Państwa są godne sfotografowania”. Wysłał pięć takich listów, po czym uznał, że to nie ma sensu (bo rady narodowe kazały stawić mu się na rozmowę). Pod koniec zimy zabrał aparat, wsiadł w autobus i pojechał do pierwszego miasta. Co to było? Nie pamięta.
Z każdej wyprawy przywoził jedną rolkę filmu. Zdjęcia robi zawsze w ten sam sposób: przesłona jest ustawiona na 8, czas na 1/60 sekundy. Wysiada na dworcu kolejowym lub autobusowym i robi rundę po mieście, skręcając zazwyczaj z dworca w prawo (bo tak lubi).”

Wystawa pochodzi ze zbiorów Objazdowej Galerii Wielkopolskiej Fotografii.

Fotografie można oglądać w holu głównym w godzinach pracy Ośrodka Kultury do 6 maja.