Minęło 60 lat od kiedy na polskim rynku fotografii pojawił się aparat DRUH.

„DRUH 6×6 cm (4,5 x 6 cm) – najpopularniejszy i jednocześnie najtańszy na naszym rynku aparat produkcji Warszawskich Zakładów Foto-Optycznych. Jest to aparat dostępny dla wszystkich, głownie zaś dla młodzieży. Wykonany z bakelitu, posiada zgrabny kształt i jest niezmiernie prosty w obsłudze. Odpada kłopot oceniania odległości i nastawiania ostrości. Obojętnie czy fotografowany przedmiot znajduje się w odległości dwudziestu, czy też kilku metrów, obiektyw zawsze rysuje ostro…” (Zbigniew Jarzyński – „Kupujemy aparat fotograficzny”)

Ile prawdy w słowach opisujących aparat w folderach i książkach przekonać się mogli goście wczorajszego wernisażu fotografii „DRUH – 60 lat”. Ktoś się zapyta – po co w dobie aparatów cyfrowych, które każdy ma już nawet w telefonach chwytać się techniki analogowej i fotografować tak archaicznym sprzętem? Po to aby uczcić pamięć o aparacie DRUH i pokazać, że w dalszym ciągu można przy pomocy analogowej fotografii zrobić wspaniałe fotografie. Fotografie, które właśnie dzięki jubilatowi mają z pewnością niepowtarzalny klimat.

Autorzy fotografii: Maciej Frąckowiak, Grzegorz Kozłowski, Bartłomiej Król, Józef Odalanowski, Monika Pogorzelec, Janis Proksa, Krzysztof Ratajski, Adam Serowik, Robert Śniegocki.

Wystawa jest prezentowana w ramach III Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Zdjęcia można oglądać w średzkim Ośrodku Kultury do 20 listopada.

Projekt jest współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.