W dniu wczorajszym odbył się wernisaż fotografii sześciu członków naszego Stowarzyszenia. Była to pierwsza wystawa prezentowana w ramach III Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki organizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Festiwal jest nominowany do tytułu „Najważniejsze wydarzenie sezonu”. Swój głos można oddać na stronie TVP pod tym linkiem.

Wystawę otworzył Kustosz galerii Jacek Piotrowski, który przekazał Stowarzyszeniu podziękowanie za udział w Festiwalu wystawione przez WBPiCAK.

O temacie wystawy i specyfice tematu z jakim mierzyli się autorzy mówił Bartłomiej Król – Prezes ŚTF-u.

Tekst z katalogu wystawy:

Podwórko – przydomowa przestrzeń otoczona zabudowaniami. Przestrzeń żywa i oddychająca, ściśle związana z ludźmi mieszkającymi wokół niej.
Trzepak, śmietnik, sznurek na pranie, miska dla kota. Ławeczka, ogródek, huśtawka. Każde podwórko jest inne – swoje. Nie ma dwóch takich samych.
Dla dzieci bywają to miejsca prawdziwie czarodziejskie. Dla dorosłych często tylko użytkowe.
Fenomen podwórek bywał już tematem wielu fotograficznych starań. Urokowi tych miejsc nie oparli się również członkowie Średzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Dla jednych z nich to znane światy, w których szukali znajomych obrazów; dla innych odkrywanie tego typu przestrzeni od początku.
Pokazują swoje prace mając nadzieję, że chęć przedstawienia tych miejsc swoimi oczami nie naruszyła zbytnio ich subtelnej prywatności.

Autorzy fotografii: Maciej Frąckowiak, Bartłomiej Król, Monika Pogorzelec, Janis Proksa, Krzysztof Ratajski, Robert Śniegocki.