„DRUH – 60 lat” to nasza druga wystawa, którą zaprezentujemy w ramach III Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

W okresie od 10 do 30 października 2016 roku w 37 miejscowościach naszego województwa, odbędzie  się ok. 80 wystaw, spotkań i warsztatów fotograficznych podczas których swoją twórczość zaprezentuje indywidualnie 35 artystów, a w pokazach zbiorowych uczestniczyć będzie ponad 350 twórców.

Festiwal jest nominowany do tytułu „Najważniejsze wydarzenie sezonu”. Swój głos można oddać na stronie TVP pod tym linkiem.

Na ulotce reklamowej z 1956 roku mogliśmy przeczytać „DRUH – polski aparat fotograficzny dla młodzieży (…) W celu jak najszerszego spopularyzowania fotografii, zwłaszcza wśród młodzieży, wypuszczono na rynek w 1956 tani popularny aparat DRUH”.

Zbigniew Jarzyński w książce „Kupujemy aparat fotograficzny” z 1960 roku tak opisywał dzieło Warszawskich Zakładów Foto-Optycznych: „DRUH 6×6 cm (4,5 x 6 cm) – najpopularniejszy i jednocześnie najtańszy na naszym rynku aparat produkcji Warszawskich Zakładów Foto-Optycznych. Jest to aparat dostępny dla wszystkich, głownie zaś dla młodzieży. Wykonany z bakelitu, posiada zgrabny kształt i jest niezmiernie prosty w obsłudze. Odpada kłopot oceniania odległości i nastawiania ostrości. Obojętnie czy fotografowany przedmiot znajduje się w odległości dwudziestu, czy też kilku metrów, obiektyw zawsze rysuje ostro…”

Średzkie Towarzystwo fotograficzne postanowiło uczcić pamięć o aparacie DRUH i w 60 rocznicę wypuszczenia go na polski rynek przygotowało wystawę składającą się z fotografii wykonanych aparatem DRUH. Co wyjdzie z połączenia 60 letniego aparatu z nowoczesnymi materiałami światłoczułymi przekonamy się na wystawie DRUH – 60 lat.

Wystawa DRUH – 60 lat jest współfinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.